Polska Szkoła Kleks

Polska Szkoła Kleks istnieje w Bordeaux od 2012 roku. Jej celem jest umożliwienie dzieciom nauki języka polskiego oraz rozwijanie u dzieci poczucia polskości, poprzez poznanie kultury i tradycji polskiej.

Chcemy budować w dzieciach pozytywne nastawienie do języka polskiego i do kultury polskiej, dlatego też dokładamy wszelkich starań aby zajęcia były bogate w gry i zabawy edukacyjne, prace ręczne i plastyczne, śpiew i taniec. Chcemy aby każde dziecko znalazło swoje miejsce w grupie, czuło się dobrze i bezpiecznie w naszym gronie.

Szkoła Kleks jest również miejscem spotkań rodzin i faworyzuje integrację Polonii z Bordeaux i okolic.

Zajęcia są prowadzone w sobotę rano w Collège Jeanne d’Arc Assomption w Pessac.

W celu uzyskania dodatkowych informacji zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej szkoły lub o kontakt mailem : Wyślij wiadomość

Polski dla dorosłych

Równolegle do zajęć szkolnych dla dzieci, stworzyliśmy klasę dla dorosłych. W nauczaniu języka polskiego jako języka obcego wybieramy najnowsze, ale sprawdzone metody dydaktyczne oraz nowoczesne pomoce dydaktyczne (nowoczesne podręczniki, zeszyty ćwiczeń, nośniki audiowizualne…).

Wybraliśmy podejście komunikacyjne, w którym opanowanie wyrażania funkcji komunikacyjnych stanowi nadrzędny cel każdej lekcji. Nacisk jest kładziony na rozumienie ze słuchu i mówienie, choć oczywiście nie zaniedbujemy sprawności rozumienia tekstu pisanego i pisania.

Ponieważ nauki języka nie da się oderwać od uwarunkowań kulturalnych, część zajęć ma na celu zapoznanie studentów z polską kulturą, geografią czy historią. Zajęcia prowadzone są w małych grupach 5-10 osób przez nauczyciela polskiego jako języka obcego z wieloletnim doświadczeniem.

W celu uzyskania dodatkowych informacji zapraszamy o kontakt mailem : Wyślij wiadomość

Biblioteka

Stowarzyszenie Polskie Bordeaux podpisało porozumienie o współpracy partnerskiej z biblioteką publiczną w Pessac.

Mediatheque Jacques Ellul mieści się w zamku Camponac. Jest otwarta i bezpłatna dla wszystkich. Proponuje szeroki wybór nie tylko książek ale też innych mediów : płyty CD, filmy a także dostęp do internetu. Ponadto jest ona prawdziwym miejscem kultury, organizuje imprezy, wystawy, spotkania, dyskusje.

Biblioteka otwarta jest w tygodniu, a także w soboty od 10. do 17. i znajduje się 15 minut pieszo od szkoły, w której odbywają się sobotnie zajęcia polskiej szkoły « Kleks », 10 minut od przysztanku tramwajowego linii B, Camponac Médiathèque.

W ramach projektu została nawiązana współpraca z biblioteką mokotowską z Warszawy, która przewiduje między innymi systematyczną wymianę pozycji między bibliotekami.

Na dzień dzisiejszy mogą Państwo w niej znaleźć szeroki wybór książek i filmów polskich autorów w języku francuskim, a także pewną liczbe pozycji w języku polskim, którą w ramach współpracy stowarzyszenie Polskie Bordeaux ofiarowało bibliotece. Liczba pozycji może zostać rozszerzona, także o nowości, jeśli będzie zainteresowanie z Państwa strony.

Médiathèque Jacques Ellul
21, rue de Camponac
33600 Pessac.
05 57 93 67 00
http://mediatheque.pessac.fr